fot. Jarosław Ryfun
Regulacje przyjęte przez rząd będą omawiane w parlamencie od pierwszej połowy września - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski. Ich celem jest poprawa sytuacji finansowej przede wszystkim małych gospodarstw - wyjaśnia.

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że są przygotowane projekty ustaw o dopłatach do paliwa, o zwiększeniu sprzedaży bezpośredniej, o wzmożonych kontrolach podmiotów skupujących przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, także o wyraźnym znakowaniu pochodzenia żywności.

"To wszystko ma być przyjmowane przez Sejm od razu po wakacjach, prace mają trwać miesiąc, do półtora. Te ustawy będą wchodziły też w tym roku" - powiedział minister.

Jednym z elementów Planu ma być również powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego. Rząd chce, aby nowy podmiot prowadził skuteczny skup towarów. Rolnicy mieliby być udziałowcami w tym przedsięwzięciu. Ma on rozpocząć funkcjonowanie od przyszłego roku.

Nadzór nad podmiotem ma pełnić departament nadzoru właścicielskiego w resorcie rolnictwa. "To nie będzie kolejna struktura z wielkimi pensjami i tysiącem etatów. Holding tworzyć będą powiązane państwowe firmy. Rząd będzie ustalał jego cele, ale on będzie miał swoją niezależność ekonomiczną, strukturę" - wyjaśniał Jan Krzysztof Ardanowski.

Elementy Planu Dla Wsi partia rządząca przedstawiała między innymi wczoraj na konwencji w Sandomierzu. Obecny był tam szef resortu rolnictwa, ale i premier Mateusz Morawiecki.

IAR/ez