fot. 8. FLOTYLLA OBRONY WYBRZEŻA/ wydział prasowy
Rano w dzielnicy Podczele dokonano największej w historii Kołobrzegu ewakuacji mieszkańców i turystów. Szacuje się, że teren ze względu na akcję saperów, musiało opuścić około dwóch tysięcy osób. Wojskowi nurkowie, po wydobyciu około 300-kilogramowych bomb lotniczych z czasów II wojny światowej, zakończyli kilkugodzinną akcję wydobywania bomb.

15:57 W Podczelu i okolicach życie wraca do normy. Otwarto już m.in. plażę. Nie ma już żadnego zagrożenia. Konwój z bombami z Bałtyku jedzie na poligon. Akcja minerów i saperów trwała prawie 5 godzin. Saperzy sprawdzili dno morza w rejonie znaleziska. Nie znaleźli innych niewybuchów.

12:20 Zakończono akcję wydobywania niewybuchów. Saperzy przewiozą bomby na poligon, gdzie zostaną zdetonowane. Mieszkańcy oraz turyści, którzy zostali ewakuowani z terenu Podczela będą mogli niedługo powrócić do swoich mieszkań. W akcji uczestniczyli nurkowie - minerzy oraz saperzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

11:11 Z Bałtyku wyciągnięto trzecią bombę. Jak relacjonował Polskiemu Radiu Koszalin wiceprezydent Kołobrzegu Jerzy Wolski przez całą akcję na bieżąco przekazywane są do sztabu sprawy logistyczne. Akcja jeszcze trwa, służby weryfikują dno morza.

10:50 Saperom z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia udało się wydobyć drugą bombę. Jednak, jak zaznacza komandor podporucznik Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy jednostki, pod bombami znaleziono kolejny, na razie niezidentyfikowany przedmiot. Nie wiadomo jeszcze ile potrwa akcja.

10:31 Jak powiedziała PRK Marta Ostapiec, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, która koordynuje działania, do hali Milenium mogło przyjechać nawet kilkaset osób. Obecnie przebywa około 50 i są to głównie pacjenci miejscowych sanatoriów: - Szacuję, że przyjechało do nas około 600 osób. Większość jednak wybrała samodzielne spędzenie wolnego czasu, wybrali się do centrum, na plażę. Wiedzą, że pomiędzy godzinami 13:00,a 15:00 powinni spodziewać się komunikatu i powrotów do domów.  Ludzie przebywający w hali pozytywnie oceniają całą akcję i działania służb: - Przyjechaliśmy z Zielonej Góry i Sochaczewa. Pojawił się komunikat rano i wiedzieliśmy, co robić, jak się zachować. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie i ze spokojem. Cała akcja została bardzo dobrze zorganizowana.

10:15 W sztabie znajduje się wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, który na antenie Polskiego Radia Koszalin zapewnił, że akcja przebiega bardzo sprawnie. To dzięki współpracy wszystkich służb, które biorą udział w tej nienotowanej we współczesnej historii Kołobrzegu akcji.

9:50 Nurkowie - minerzy oraz saperzy wyciągnęli jedną z trzech bomb.

9:00 Zakończono akcję ewakuacyjną. Mieszkańcy oraz turyści zostali przewiezieni w bezpieczne miejsce, do hali "Milenium". Na miejscu znajdują się służby ratownicze. Przygotowano także materace, na których można odpocząć, stoliki i ciepłe napoje.

8:35
W rozmowie z Polskim Radiem Koszalin komandor podporucznik Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8.Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu -  podkreśla, że akcja jest niebezpieczna, ale służby zrobią wszystko, aby to niebezpieczeństwo zneutralizować:  - Nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża już znajdują się przy obiektach. Przedmioty są podkopywane, zakładane są liny, za pomocą, których będą wydobywane bomby. Z takimi przedmiotami należy postępować bardzo ostrożnie, uderzenie ich jakimś ciężkim, metalowym sprzętem mogłoby być niebezpieczne, dlatego wszystko wydobywane jest ręcznie. Nurkowie byli już na miejscu w piątek i w sobotę, ale pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie prac. Warunki hydrometeorologiczne zmieniły się na, tyle, że musieliśmy przerwać czynności. Dziś możemy kontynuować akcję. Mamy trzy sklasyfikowane bomby, ale będziemy sprawdzać rejon. Na pewno nie odjedziemy zostawiając jeszcze jakiś niebezpieczny przedmiot w wodzie. Na miejscu pracują saperzy na lądzie i nurkowie – minerzy w wodzie. Praca tych drugich polega na odsłonięciu przedmiotów, a następnie podłączenie do nich lin. Otrzymaliśmy specjalny dźwig, ale spróbujemy go użyć dopiero w końcowej fazie. Nurkowie każdy z przedmiotów będą próbowali podprowadzić maksymalnie do brzegu. Jesteśmy po to, aby zneutralizować niebezpieczeństwo i tym będziemy się zajmować.

Bomby znajdowały się mniej więcej na wysokości tarasu widokowego przy zejściu na plażę, niedaleko byłego lotniska wojskowego. Plaża została zamknięta na odcinku dwóch i pół kilometra na wschód i na zachód od akcji.

Po przeprowadzeniu ewakuacji służby sprawdziły, czy teren został opuszczony przez wszystkich mieszkańców. Sztab kryzysowy szacuje, że około 1500 osób ewakuowało się własnymi środkami komunikacji. Pozostali zostali rozwiezieni do punktu rozśrodkowania autobusami z napisem "Ewakuacja". Autobusy odjeżdżały z pięciu przystanków przy ulicach: Kresowej, Tarnopolskiej, Lwowskiej, Nowogrodzkiej i spod ośrodka Holtur. Wyłączona z użytkowanie została również linia kolejowa z Ustronia Morskiego do Kołobrzegu.

Po zakończeniu akcji, ewakuowani mieszkańcy zostaną odwiezieni do domów. Cały czas czynna była również infolinia, pod którą zgłaszać można było osoby, które potrzebowały specjalistycznego transportu.

Według żołnierzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, potencjalne pole rażenia tych bomb to do 2 kilometrów na lądzie i do 9 kilometrów w linii wodnej.

Poniżej mapa strefy zagrożenia:
  • Strefa 2 km - strefa ewakuacji mieszkańców w strefie
  • Strefa 2,5 km - strefa zagrożenia dla osób przebywających na plaży
  • Strefa ok. 9 - 10 km - strefa w której nikt nie może przebywać w morzu. Rozpoczyna się od wejścia do Portu Kołobrzeg aż do miejscowości Wieniatowo
kk/aw/ar/ds

BLOKADA DROGI NR 11

Blokada rozstała postawiona w Kołobrzegu na skrzyżowaniu ulic Wschodniej i Koszalińskiej i jest zamknięta do skrzyżowania z Ustroniem Morskim. Kierowcy udający się z Kołobrzegu w kierunku Koszalina i Poznania - na rondzie Solidarności powinni kierować się na drogę nr 163 na Białogard i Karlino, aż do DK nr 6. Natomiast kierowcy wybierający się z Koszalina do Kołobrzegu muszą jechać przez Dygowo.
Utrudnienia potrwają na drogach kilka godzin.

fot. Krzysztof Klinkosz
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Czytaj więcej

Posłuchaj

Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu Dariusz Trzeciak z wydziału zarządzania kryzysowego Komandor podporucznik Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8.Flotylli Obrony Wybrzeża Relacja ewakuowanych mieszkańców i turystów