fot. Ewelina Żuberek
Gościem Polskiego Radia Koszalin był dziś biskup Edward Dajczak. O młodych ludziach, którzy przyjeżdżają do naszego miasta, by pomagać innym, rozmawiała z nim Aleksandra Kupczyk.

W Koszalinie rozpoczyna się międzynarodowy obóz Go4Peace. Młodzi wolontariusze z całej Europy spędzą 10 dni na Pomorzu - będą pomagali potrzebującym. - To jest niezwykła inicjatywa, która zrodziła się w niemieckiej diecezji. Młodzi ludzie weszli w teren niezwykle niebezpieczny, bardzo dramatyczny – do dawnej Jugosławii. Pojechali tam, żeby na bazie ewangelii, doprowadzić do jakiejkolwiek więzi grup z poszczególnych krajów, które wyłoniły się z wojny bałkańskiej. Tworzyli wspólnoty, które jechały dalej i pomagały najuboższym. Włączyliśmy się bardzo chętnie w ten nurt, nasza młodzież była w ubiegłym roku w Albanii - mówi biskup Dajczak.

Podczas obozu młodzi ludzie będą spotykali się z osobami potrzebującymi. - Nie ma takich spotkań, które kończyłyby się tylko na modlitwie. Mają jasny plan pomocy ludziom. Dla nich Dom Miłosierdzia będzie niezwykłym doświadczeniem. Znaleźli już samotnego człowieka, który żyje ubogo. Nie ma pieniędzy, by przeprowadzić remont. I oni ten remont zrobią. Wcześniej w Albanii wybudowali dom. Mają również pomysł wyjazdu do małych wiosek, tam spróbują dotrzeć do najmłodszych. Pragną stworzyć im jakieś warunki zabawowe - wyjaśnia biskup, który jutro spotka się z wolontariuszami.

- Jesteśmy w takim świecie, w którym łatwiej się dzieli niż łączy. To jest przykre i bolesne. Młodzi ludzie są otwarci i ich zachęcę, by rozszerzali tę inicjatywę. Doświadczenie innej kultury też jest ważne. My jesteśmy zacieśnieni do własnego kręgu. Poznanie drugiego człowieka, jego myślenie i widzenie świata zawsze daje możliwość spojrzenia, że niekoniecznie mój pogląd jest jedyny i najważniejszy - dodaje biskup.

Podczas rozmowy biskup Edward Dajczak mówił także o wolności, udziale w pielgrzymkach oraz budowie Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

red./RŻ/ez