fot. Jarosław Ryfun
Upały mogą być niebezpieczne szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku. W najbliższych dniach termometry pokazywać będą ponad 30 stopni w cieniu.

MSWiA zaleca, aby starać się nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody i unikać zbędnego wysiłku fizycznego.

Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

MSWiA oraz służby apelują także o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku sierpnia w Polsce utonęło 49 osób, w tym 6 na terenie Zachodniopomorskiego.

Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu.

Apelujemy do osób wypoczywających nad wodą, aby kąpały się tylko w wyznaczonych miejscach i słuchały poleceń ratowników. Pamiętajmy, że aby ochłodzić się w upalne dni nie musimy wypływać daleko w morze, czy jezioro.

IAR/ez