fot. twiiter
Minister Marek Gróbarczyk powiedzia, że nie ma zagrożenia dla pieniędzy, choć za część wydatków odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodał on, że resort prowadzi monitoring i kontrole wydawania funduszy.

Stan wydatków, jak zapewnia minister Gróbarczyk, cały czas się zmienia. Według niego resort chce przejąć odpowiedzialność za cały proces. Mimo zapewnień ministra, że pieniądze nie są zagrożone resort przygotował projekt uchwały zmieniającej Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”. W dokumentach urzędnicy resortu piszą o istotnym ryzyku utraty przez Polskę środków finansowych przeznaczonych na refundację kosztów.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przypomina, że wydawanie tych pieniędzy zależy także od instytucji rolniczych. Po rozmowach z przedstawicielami ARiMR, która jak twierdzi minister Kwieciński, zarządza większością pieniędzy z tego programu, jesteśmy na dobrej drodze, żeby nie utracić euro w tym roku. Jego zdaniem planowane są przesunięcia, które usprawnią wydawanie pieniędzy z Brukseli. Jak dodaje szef resortu inwestycji, takie Komisja Europejska akceptuje takie przesunięcia.
Przesunięte pieniądze, zgodnie z potrzebami rybaków morskich, mają trafić na ochronę i odbudowę morskiej różnorodności biologicznej. Wynika to z pogorszenia stanu środowiska morskiego oraz spadku populacji ryb.

Polsce na program „Rybactwo i Morze” przyznano ponad 531 milionów euro, co razem z wkładem z budżetu krajowego w wysokości około 179 milionów euro daje ponad 710 milionów euro.

Według informacji na koniec czerwca tego roku wartość podpisanych wniosków o dofinansowanie sięga ponad 26 procent. To jeszcze mniej niż w przypadku krytykowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju województw. Urzędy marszałkowskie zakontraktowały średnio 55 procent budżetów. Średnia dla programów krajowych to 63 procent.

IAR/ds