fot.pixabay.com
"Klątwa" Olivera Frliića we wrześniu zostanie wystawiona w ramach Festiwalu Scena Wolności. Decyzja dyrektora placówki o umieszczeniu spektaklu na afiszu wzbudziła oburzenie mieszkańców, którzy zbierają podpisy w sprawie odwołania Dominika Nowaka.

Chcą także, aby spektakl nie pojawił się w trakcie wydarzenia. Radna Anna Mrowińska z Prawa i Sprawiedliwości interweniuje w tej sprawie na szczeblu ministerialnym:

- Protestuję przed nazywaniem czegoś, co nie jest sztuką właśnie tym określeniem. To jest chłam i szambo. Kierowała oficjalną prośbę do ministra kultury i czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że coś w tym temacie da się zrobić.

Prezydent Robert Biedroń twierdzi natomiast, że nie miał wpływu na umieszczenie "Klątwy" w programie festiwalu. I nie zamierza interweniować w tej sprawie:

- Nie zamierzam, nie powinienem i byłoby to niezgodne z prawem, żebym jako prezydent ingerował. Jestem ostatnią osobą, która będzie w ten sposób postępowała. Będę strażnikiem niezależności instytucji miejskich, tak jak prezydenci inny miast, w których tego typu sztuki są wystawiane.

„Klątwa” to spektakl wyreżyserowany na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Festiwal Scena Wolności organizowany jest w ramach m.in. 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

ms/ds