fot. twitter
Do 91 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok. Wstrząs główny miał siłę 6,9 stopnia w skali Richtera. Z Lombok i okolicznych wysp ewakuowano turystów.

To kolejne w ostatnich dniach trzęsienie w tym regionie. 29 lipca Lombok nawiedziło trzęsienie o sile 6,4 stopnia w skali Richtera. W opinii lokalnych służb, bilans ofiar trzęsienia będzie wzrastał.

Niedzielne trzęsienie odczuwalne było też na popularnej wśród turystów wyspie Bali, gdzie zginęły co najmniej dwie osoby.

W ciągu kilkunastu godzin od wstrząsu głównego zanotowano ponad 100 wstrząsów wtórnych. Na Lombok zawaliło się lub zostało uszkodzonych kilka tysięcy budynków.

Wyspa Lombok leży w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między wyspami Bali i Sumbawa. Sama Indonezja położona jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia – otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

W 2004 roku trzęsienie, którego epicentrum znajdowało się w pobliżu Sumatry, i wywołane nim tsunami pochłonęło 230 tysięcy ofiar w kilkunastu krajach.

Wstrząsy o sile od 7,0 do 7,3 stopnia w skali Richtera oznaczają poważne zniszczenia. Tego typu zjawiska są względnie rzadkie, występują kilkanaście razy w roku.

IAR/TVP Info/ez