fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Dziś w Senacie zostanie złożony projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego. W projekcie postanowienia prezydenta znajdzie się 10 pytań.

Prezydent mówił, że chciałby, aby referendum odbyło się w związku z obchodami Święta Niepodległości iw związku z tym rządzący powinni pozwolić Polakom wypowiedzieć się na temat zmian w ustawie zasadniczej. Andrzej Duda powiedział także, że w referendum powinno zawierać 10 pytań.  - Ten sposób postępowania, to oddanie sprawy w ręce Polaków, to jest zmiana dotychczasowego paradygmatu. Poprzednia konstytucja została napisana przez elity prawnicze, przez elity prawnicze wydyskutowana i dopiero wtedy przedstawiona ludziom do akceptacji, kiedy była już gotowa. Chcę, żeby było odwrotnie. - mówił prezydent.

W pierwszym pytaniu uczestnicy mają odpowiedzieć, czy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy za nowelizacją obowiązującej. Kolejne dotyczą między innymi organizacji referendum obywatelskiego, pozycji ustrojowej prezydenta, ordynacji wyborczej, wartości chrześcijańskich, członkostwa w UE i NATO oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

Senat zbierze się we wtorek, wtedy też zaplanowano 4-dniowe posiedzenie.

IAR/red./ds