fot. twitter.com/SejmRP
Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi zmianami w Kodeksie wyborczym.

Projekt nowelizacji dotyczy wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość przepisy zakładają, że każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech posłów wybieranych do europarlamentu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego jest 13 okręgów. Jeden okręg obejmuje obszar jednego lub więcej województw, albo część województwa.

Z porządku obrad wykreślono punkt dotyczący zmian w Regulaminie Sejmu. Chodziło w nich o dostosowanie przepisów do nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, które umożliwiają obniżenie uposażenia lub diety parlamentarzysty, którego zachowanie "nie licuje z powagą pełnionych przez nich funkcji" - także poza salami plenarnymi Sejmu i Senatu.

Posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych. Doprecyzowuje on definicję misji publicznej radia i telewizji oraz katalog zadań misyjnych, który uzupełniono między innymi o działalność w internecie i technologiach cyfrowych.

Na czwartek zaplanowano pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Prawa o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw, między innymi o Sądzie Najwyższym. Jego autorzy - posłowie PiS-u - chcą wprowadzić zmiany w przepisach, które pozwolą przyspieszyć procedurę wyboru sędziów i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W nowelizacji czytamy między innymi, że do wskazania prezydentowi kandydata na pierwszego prezesa wystarczy obsadzenie 2/3 stanowisk w tej instytucji. Obecnie przepisy przewidują, że Zgromadzenie Ogólne wybiera i przedstawia kandydatów po obsadzeniu 110 stanowisk sędziów Sądu Najwyższego. Regulamin Sądu Najwyższego przewiduje 120 stanowisk sędziowskich w SN.

Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o tzw. małym ZUS-ie. Zakłada on obniżenie składek odprowadzanych przez drobnych przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne. Obecnie przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, odprowadza co miesiąc ponad 1232,16 złotych, co stanowi ponad połowę jego przychodu. Po wejściu w życie nowych przepisów, płaciłby niecałe 660 złotych.

Posłowie wysłuchają też informacji ministra rolnictwa o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd.

Rano ślubowanie poselskie złożył Mariusz Trepka z Prawa i Sprawiedliwości. W sejmowych ławach zastąpi on Konrada Głębockiego, który został ambasadorem Polski w Rzymie.

Jest to ostatnie, przed parlamentarnymi wakacjami posiedzenie Sejmu. Posłowie wrócą do pracy 11 września.

IAR/ez