fot. Przemysław Grabiński
Historia wojskowości zestawiona z teraźniejszością. Na terenie byłego lotniska wojskowego w Pile otwarto dziś wystawę "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej", która wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Są także atrakcje dla dzieci, przejażdżki pojazdami wojskowymi oraz grochówka z kuchni polowej.

Przygotowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe ekspozycja prezentuje sprzęt i dokumentuje rozwój motoryzacji w polskim wojsku. Są czołgi, ciężarówki i skonstruowany w Pile w latach 60. XX wieku trenażer MPG-69.

- To jest kawałek historii Piły. Każdy, kto tu mieszka, fajnie żeby wiedział, jaką to miasto ma przeszłość. Dziś obchodzimy 100-lecie niepodległości i 100 lat tych struktur, które były szkolne właśnie w Pile, czyli żołnierzy, mechaników, kierowców - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, Przemysław Olszyński.

Mieszkańcy Piły i regionu, który odwiedzają dziś tereny lotniska przyznają, że przyszli z ciekawości, ale i z sentymentu:  - Chleliśmy zobaczyć, co się będzie działo. Można obejrzeć czołgi, bardzo fajne wrażenia, zrobiliśmy sobie dużo zdjęć. Chciałem także, żeby mój 3-letni syn mógł zobaczyć pojazdy oraz żołnierzy, co nie jest możliwe do zobaczenia na co dzień.

Na lotnisku prezentowana jest nie tylko historia. Swoje stoisko mają m.in. Wojska Obrony Terytorialnej. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Anna Szymaniak – także na tym terenie trwa rekrutacja Terytorialsów - Chcemy się pojawiać w miejscach, gdzie spotykają się takie osoby jak dziś w Pile, zainteresowane historia, patriotyzmem. Ludzie, którym nie jest obojętna przeszłość i miejmy nadzieje nie będzie obojętna przyszłość. Zależy nam, żeby  pokazać także, czym zajmuje się nasza formacja.

Przy Pilskim Muzeum Wojskowym można dziś też m.in. poczęstować się wojskową grochówką i skorzystać z przejażdżek sprzętem wojskowym.

PG/md

fot. Przemysław Grabiński
fot.Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński