fot. Przemysław Grabiński
Zespół z Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile wyrusza na Arktykę.

Rozpoczyna się Pilska Wyprawa Naukowo – Badawcza UAM PIŁA NORD EXPEDITION - SPITSBERGEN 2018. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin kierownik wyprawy – dr Paweł Owsianny - w czasie rejsu wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu siedmioosobowy zespół zajmie się badaniem bruzdnic - czyli glonów - w siedliskach zimnowodnych:

- To jedna z najciekawszych grup glonów, ponieważ posiada bardzo dużo przystosowań, które wynikły w toku ewolucji m.in. chloroplastry. Zjadała inne glony, czy organizmy, które były w toni wodnej. Część z nich brała do swojego systemu. Ewolucyjnie jest więc bardzo skomplikowana.

Część uczestników wyprawy już wcześniej brała udział w podobnych badaniach w polskich Tatrach. Jak zaznacza dr Paweł Owsianny – choć i tam warunki bywały ekstremalne, to na Arktyce trzeba liczyć się i z innymi zagrożeniami:

- Płyniemy jachtem, chodzimy również pod wodę, ale będziemy też na lądzie. Trzeba pamiętać, że tam zawsze jest niebezpieczeństwo ataku niedźwiedzi polarnych. Nie ma wyjścia na ląd bez broni. Są pewne czynniki ryzyka, natomiast nasze doświadczenie przeprowadzania badań w bardzo trudnych warunkach zimowych jest dość duże, więc wiemy na co się porywamy.

Uczestnicy ekspedycji odwiedzą też m.in. w stację polarną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wyprawa potrwa jedenaście dni.

PG/ez