fot. archiwum PRK
O godzinie 10:00 w Szczecinie oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Morza; w uroczystym otwarciu biorą udział delegacje z ponad 40 państw. To największe morskie święto Narodów Zjednoczonych, którego gospodarzem po raz pierwszy jest Polska.

Rok 2018 jest rokiem wyjątkowych rocznic - 70-lecia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), która patronuje wydarzeniu oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk:

- Będziemy na oczach i ustach całego świata. To bardzo duże wyróżnienie, że właśnie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa się takie wydarzenie.

Dziś i w piątek odbędą się sesje plenarne. Przedstawiciele branży morskiej z całego świata będą dyskutować nad najważniejszymi sprawami dotyczącymi gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego - mówi dyrektor biura prasowego w ministerstwie gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej Michał Kania:

- Pojawią się wielkie tematy związane ze światową gospodarkę morską. Przede wszystkim nowych technologii, ekologii w wielkiej branży, ale również zatrudnienie i nowe miejsca pracy.

Światowe Dni Morza to również atrakcje dla mieszkańców i turystów - zapewnia Michał Kania:

- Festyn morski trwa, tak więc każdy może przyjechać do Szczecina i przyjść na Łasztownię. Można wziąć udział w grach i zabawach i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy.

W Światowych Dniach Morza bierze udział 800 gości z ponad 40 państw. Światowe Dni Morza zakończą się w piątek.

IAR/ez