fot. archiwum PRK
We wtorek w całym kraju doszło do poważnej awarii systemów informatycznych. W Centralnym Ośrodku Informatyki od rana pracuje sztab kryzysowy.

Działanie Systemu Rejestrów Państwowych, CEPiK oraz platformy ePUAP zostało przywrócone - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Cyfryzacji. Jak podano, oznacza to, że obsługa w urzędach może być prowadzona normalnie.

Zastrzeżono, że "nadal trwają prace na przywróceniem działania e-usług oraz stron www": pz.gov.pl , epuap.gov.pl , oraz cepik.gov.pl.

Awaria dotyczy także Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Przez wiele godzin nie można było załatwić spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego, Wydziale Komunikacji oraz Spraw Obywatelskich (problemy dotyczyły między innymi zarejestrowania dziecka, wyrobienia dowodu, czy uzyskania odpisu aktu małżeństwa). - Czekamy na usunięcie awarii przez Ministerstwo. Liczymy, że w godzinach popołudniowych te systemy zostaną udostępnione - mówił Polskiemu Radiu Koszalin Robert Grabowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

W Centralnym Ośrodku Informatyki od rana pracuje sztab kryzysowy, by przywrócić działanie systemów. Na razie nie wiadomo co jest przyczyną awarii.

red./ez