fot. wikimedia.org
Spotkanie to nie tylko wymiana poglądów, ale także okazja do zapromowania publikacji poświęconej przyszłości Wspólnoty Europejskiej. Swoimi doświadczeniami i poglądami w auli Akademii Pomorskiej wymieniają się eksperci z sieci "Team Europe".

Profesor Beata Piskorska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówi m.in., że przyszłość Unii nie jest zagrożona mimo Brexitu:


- To nie jest tak, że wszystkie państwa. Istnieje zagrożenie, że pójdą tym samym torem, co Wielka Brytania. Na ten temat nic nie słychać, ale z pewnością nie jest to ta sama Unia Europejska, która była 10, czy 20 lat temu. Ten projekt w większym lub mniejszym stopniu będzie istniał, państwa będą się integrować. Istnienie UE jest opłacalne dla wszystkich państw m.in. z przyczyn gospodarczych, politycznych.

Dr Elżbieta Skotnicka–Illasiewicz z Polskiej Akademii Nauk podkreśla natomiast, że silna integracja Unii Europejskiej jest możliwa tylko w przypadku dbania o tożsamość narodową młodzieży:

- Nie tożsamość zamknięta obronna przed wszystkim, co do nas nie podobne. Tylko tożsamość otwarta, która chce kooperować z innymi, chce dać coś z tej naszej wspaniałej kultury, o której młodzi ludzie wiedzą bardzo mało.

W trakcie spotkania promowana jest publikacja „Polska w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania”. To zbiór materiałów przygotowanych przez członków ekspertów "Team Europe" przygotowanych m.in. pod kierownictwem słupszczanina, doktora Rafała Kuligowskiego.

ms/ds