Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce od czerwca do grudnia 2018 r. wraz z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku realizować będzie projekt, w ramach którego w siedzibie biblioteki, jak i w przestrzeni miejskiej odbędą się warsztaty literackie z autorami książek dla dzieci i młodzieży, warsztaty dziennikarskie i inne wydarzenia.

W programie m.in:
od 3 września do 31 października trwać będą warsztaty dziennikarskie z dziennikarzem Polskiego Radia Koszalin Marcinem Prusakiem. Podczas warsztatów młodzież zapoznana zostanie z pracą dziennikarza prasowego i radiowego, odbędzie wyjazd studyjny do siedziby Radia Koszalin w Słupsku

11-22 września - gra miejska pn. "Złote Ust(k)a - Znajdźmy Wspólny Język” - oparta na multimedialnej platformie dostępnej na urządzeniach mobilnych. Będzie to gra zespołowa, umieszczona w przestrzeni miejskiej, polegająca na rozwiązywaniu zagadek językowych i zadań, związanych m. in. ze słowami, związkami frazeologicznymi, które wychodzą z użycia, obce są młodym ludziom, a jeszcze używane przez seniorów.

19 września (środa) - "Muchy w nosie" - dwa spotkania warsztatowe z Agnieszką Frączek, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci, doktor habilitowaną nauk humanistycznych, leksykografką. Autorka m. in. książek pt.; "Siano w głowie czyli trafiła kosa na idiom", czy "Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki" w swoich książkach bawi się językiem, popularyzując w ten sposób wśród dzieci wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Na dwóch spotkaniach z autorką dzieci będą mogły wziąć aktywny udział w zabawach w odkrywanie fascynujących tajemnic języka polskiego.

10 października (środa) - warsztaty "Magia Słowa”. Prowadzącym spotkanie będzie Dariusz Rekosz. Pisarz i animator kultury, autor serii książek detektywistycznych, pisanych z myślą o młodych czytelnikach, jak również popularnych thrillerów, jak: "Zamach na Muzeum Hansa Klossa” czy "Sanktuarium śmierci".

11 października (czwartek) - Turniej Detektywistyczny. Prowadzącym spotkanie będzie również Dariusz Rekosz. Uczestnicy zabawy oprócz rozwiązywania dużej zagadki detektywistycznej, której towarzyszyć będzie atrakcyjna prezentacja multimedialna, zmagać się będą z niuansami językowymi w różnych aspektach.

17 października, godz. 10.00, godz. 12.00 - Retoryka Młodego Człowieka - dwa spotkania warsztatowe, na których młodzi czytelnicy dowiedzą się, kim jest retor. poznają wartość języka w codziennej komunikacji, zamieniać będą „nazywanie" na „opowiadanie", dowiedzą się co zrobić, aby być zrozumianym przez innych. nauczą się budować pełną wypowiedź, „z uśmiechem" rozgrzewać będą aparat mowy, dowiedzą się, dlaczego sms jest zbyt krótki, przekonają się, dlaczego należy dbać o bogate, zróżnicowane słownictwo, poznają tajniki wypowiedzi dziennikarskiej. Prowadzącym spotkania będzie Michał Zawadka - pisarz, autor książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży.

7 listopada (środa) - I  Usteckie Potyczki Ortograficzne - dyktando międzypokoleniowe. Młodzież z usteckich szkół i seniorzy z Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i wszyscy chętni zmierzą się z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. W trakcie sprawdzania dyktand przez specjalnie powołaną komisję, uczestnicy obejrzą występy sekcji kabaretowej i wokalnej Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

23 listopada (piątek) - spotkanie autorskie z prof. Jerzym Bralczykiem. językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowcą warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, autorem wielu publikacji z dziedziny językoznawstwa oraz Michałem Ogórkiem - popularnym satyrykiem, dziennikarzem, felietonistą.

Na wydarzenia Biblioteka Miejska w Ustce otrzymała dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki". Udział we wszystkich spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny.Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio Koszalin.