fot.prk24
II Ogólnopolska Biesiada Cygańsko - Słowiańska organizowana jest przez Królewską Fundację Romów. Odbędzie się w wyremontowanym amfiteatrze w Parku Zdrojowym w Połczynie Zdroju.

Impreza ma na celu promowanie kultury Romów, jak również innych mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce oraz pozyskiwanie ich nowych miłośników, budowę wśród społeczeństwa większościowego postaw antyrasistowskich, wzmacnianie tożsamości kulturowej i kultywowanie różnorodnej tradycji mniejszości narodowych i etnicznych. Podczas biesiady odbędzie się konkurs piosenki, do udziału w konkursie zgłosili się i nadal zgłaszają młodzi utalentowani ludzie z całej Polski. Udział w konkursie będą brali nie tylko Romowie, ale również Polacy i przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a każdy z uczestników wykona dwa utwory, jeden w swoim rodzimym języku a drugi z repertuaru polskiej biesiady. Będzie to niezwykle barwne muzyczno taneczne wydarzenie, cudowna muzyka, śpiew, taniec, bogate stroje, kolorowe wozy, ogniska, cygańskie potrawy stworzą niezapomnianą i niepowtarzalną atmosferę, która wprowadzi Państwa w magiczny świat wielu mieszkających obok nas kultur...

Jest to druga edycja Biesiady cygańsko słowiańskiej. Podczas biesiady odbędzie się również pokaz tradycyjnych strojów kilku mniejszości narodowych i etnicznych, odbędą się prelekcje na temat kultury i tradycji wybranych mniejszości, będzie można skosztować tradycyjnych potraw różnych mniejszości, na terenie parku rozstawione zostaną wozy i namioty cygańskie, odbędzie się również degustacja tradycyjnych potraw. Nie zabraknie też odrobiny historii w postaci wystawy zdjęć.

Przejażdżki konne, kiermasze, to wszystko przez cały dzień będzie działo się właśnie na terenie Parku Zdrojowego już 4 sierpnia. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Koszalin.