fot. hortulus.com.pl
Celem festiwalu jest promocja ogrodnictwa, uprawy roślin o kwiatach jadalnych oraz ich kulinarnego zastosowania. Odbędzie się w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy.

Festiwal zachęca jego uczestników do poszerzenia codziennej diety o kwiaty jadalne, będące źródłem witamin oraz składników odżywczych. Wydarzenie propaguje zdrowy tryb życia, nakłania do wypoczynku i rekreacji na łonie natury, promuje ekoturystykę.

W czasie festiwalu odbywają się: prelekcje, warsztaty, animacje oraz plenerowe gotowanie z wykorzystaniem kwiatów jadalnych. Zaproszeni eksperci udzielają porad z zakresu: ogrodnictwa, żywienia i kosmetyki, w której wykorzystuje się kwiaty jadalne. Integralną częścią festiwalu są stoiska wystawiennicze w asortymencie, których znajdują się produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne.

Festiwal jest jedyną tego typu imprezą organizowaną w Polsce na tak szeroką skalę. Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia, Ogrody Hortulus odwiedziło ponad 8 tys. gości — miłośników ogrodów, sztuki kulinarnej oraz turystów (krajowych i zagranicznych) spędzających urlop nad polskim morzem. Jednym z założeń festiwalu jest promowanie województwa zachodniopomorskiego, jako regionu atrakcyjnego turystycznie. Festiwal wzbogaca ofertę Pomorza Zachodniego o nowe wydarzenie turystyczno-kulturalne. 

Organizatorem jest KOWR Koszalin,  patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Koszalin.