Organizatorzy śmiało mogą stwierdzić, że nie ma w Polsce imprezy o podobnym charakterze. Festiwal filmowy organizowany jest od 2014 roku, łączy ze sobą prezentację kina międzynarodowego z promocją polskiej kultury folkowej oraz dokonań twórców ludowych na wszystkich polach, począwszy od filmu, fotografii, teatru, kabaretu, a kończąc na tańcu, śpiewie i plastyce.

Trzydniowy Folk Film Festiwal szybko zdobył widzów i z roku na roku zyskuje coraz większą grupę odbiorców. Wydarzenie to trafiło do ogólnopolskiego kalendarza interdyscyplinarnych imprez kulturalnych. Festiwal zrodził się z zamiłowania do kina i potrzeby promocji polskiej kultury folkowej, ale również z zainteresowania innymi dziedzinami sztuki.

Festiwalowe miasteczko co roku odwiedzają znani i lubiani artyści, aktorzy i reżyserzy. W minionych latach byli to: reżyser Sylwester Chęciński, aktor Sylwester Maciejewski, aktor Jacek Kałucki, aktor Marek Siudym, aktor Paweł Królikowski, aktor Piotr Gąsowski, aktorka Joanna Kurowska, aktorka Anna Oberc, artysta Czesław Mozil z zespołem, aktor Artur Barciś, aktor Piotr Nowak, aktor Antoni Pawlicki, aktor Michał Piela, scenarzysta i reżyser Kuba Czekaj, kucharz Jan Kuroń, artystka Anita Lipnicka z zespołem. W tym roku na FFF, będziemy gościć takie osobowości jak:” Białodunajczanie „ z Gminy Partnerskiej Biały Dunajec, reżyser młodego pokolenia Marcin Bortkiewicz, aktor Piotr Szwedes, aktor Piotr Polk. Podczas FFF, który odbędzie 6-8 lipca 2018 roku towarzyszyć będzie po raz trzeci Kiermasz Smaków, w trakcie którego odbędzie się III edycja Konkursu na najsmaczniejszy produkt Pomorza Środkowego. Tym razem organizatorzy czekają na naleśniki na słodko czy słono z dodatkiem np. konfitury, twarogu, grzybów czy mięsa.

FFF towarzyszą od początku dwie ważne imprezy tj.: Przegląd Ludowych Zespołów Muzycznych (szósta edycja) oraz międzynarodowy Konkurs Krótkich Filmów o Wsi KOKOFY (piąta edycja). Konkurs stał się znaną platforma prezentacji amatorskich, ale nie mniej interesujących filmów jednominutowych,. Filmy poświęcone wsi, jej mieszkańcom, kulturze oraz klimatom. Nagrodami konkursowymi są statuetki KOKOF-a — charakterystycznego koguta, którego można zdobyć tylko w Sianowie oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Sianów.

Patronat  medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Koszalin.