fot. facebook.com/pg/RodziceON
Po 40 dniach opiekunowie osób niepełnosprawnych zawiesili protest w Sejmie. Przed Sejmem zorganizowali konferencję prasową, na której tłumaczyli, dlaczego podjęli taką decyzję.

Oświadczenie wygłosiła Iwona Hartwich, jedna z protestujących matek. "Po czterdziestu dniach ciągłych upokorzeń, ciągłej pogardy ze strony obecnego rządu, zawieszamy protest. Obecny rząd nie jest gotowy do dialogu z nami, jedynie do monologu" - powiedziała Iwona Hartwich.

Dodała, że protestujący nigdy nie zrozumieją, że w Polsce "osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji, skazuje się na życie w biedzie i ubóstwie".

Grupa opiekunów osób niepełnosprawnych i ich dorosłe dzieci protestowała w Sejmie od 18 kwietnia. Zgłosili dwa postulaty - zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenie 500-złotowego dodatku "na życie", zwanego też rehabilitacyjnym.

Wychodząc naprzeciw postulatom rząd zaproponował pakiet zmian składających się na systemowe rozwiązanie problemu - w tym zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie.

Parlament przyjął też, a prezydent podpisał ustawę, wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla niepełnosprawnych. Według rządu, przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 złotych oszczędności.

Rząd przygotował także założenia propozycji nowego modelu finansowania wsparcia niepełnosprawnych, tzw. daniny solidarnościowej, która ma obowiązywać od 2019 roku. Obejmie ona ok. 25 tysięcy osób, których dochód roczny przekroczy milion złotych. Na Fundusz Solidarnościowy wpłacą 4 procent zarobków. Według szacunków przyniesie to ok. 2 miliardy złotych. Natomiast ogłoszony program "Dostępność Plus" służy zniesieniu barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Trwają prace nad nowym systemem orzekania o niepełnosprawności, który ma być ogłoszony w połowie czerwca i wejść w życie od przyszłego roku.

IAR/ez