fot. IPN
Mija 70 lat od egzekucji jednego z najsłynniejszych żołnierzy polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i w czasach po jej zakończeniu - Witolda Pileckiego.

Rotmistrz Pilecki walczył zarówno z bolszewikami w 1920 roku, z Niemcami w czasie II wojny światowej oraz z sowietami po 1945 roku. Tworzył ruch oporu w okupowanej Polsce, zgłosił się na ochotnika do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a po ucieczce przekazał wywiadowi informacje na temat tego, co dzieje się za drutami kolczastymi Auschwitz.

Jak mówi historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego - Szymon Niedziela - Witold Pilecki to symbol polskiej walki na wszystkich frontach XX wieku i niezłomności po II wojnie światowej. "Witold Pilecki zapłacił za to najwyższą cenę, tortur, brutalnych przesłuchań i w końcu śmierci" - dodaje historyk.

Po upadku Powstania Warszawskiego Witold Pilecki trafił do niemieckiej niewoli. W 1945 roku wrócił do Polski i zaangażował się w działalność organizacji "Wolność i Niezawisłość". Został aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku i oskarżony o sprzeciwianie się reformom w Polsce, międzynarodowe szpiegostwo i nielegalne posiadanie broni. Następnie przez wiele miesięcy był brutalnie przesłuchiwany i torturowany. Został skazany na śmierć podczas pokazowego procesu 15 marca 1948 roku.

Historyk Szymon Niedziela zwraca szczególną uwagę na ludzi biorących udział w procesie Witolda Pileckiego. Zarówno sędzia, jak i prokurator uczestniczący w procesie rotmistrza, to ludzie związani z Armią Krajową. "Byli to ludzie zasłużeni, sędzią podczas procesu był Jan Hryckowian, a oskarżycielem i prokuratorem Czesław Łapiński - obaj wcześniej należeli do polskiego podziemia i zostali docenieni za działalność niepodległościową" - mówi Szymon Niedziela. Historyk dodaje, że dziś postać Witolda Pileckiego jest uznawana za symbol patriotyzmu oraz niezłomności.

W więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego. Podczas obchodów zostanie m.in. odsłonięty portret rotmistrza na murze więzienia.

Witold Pilecki zginął 25 maja 1948 roku o godzinie 21:30. Jego szczątków nie odnaleziono do dzisiaj.

IAR/ez