fot. printscreen/ TVP Info
"Korea Północna zniszczyła w czwartek co najmniej trzy tunele nuklearne, budynki obserwacyjne, odlewnię metali i pomieszczenia mieszkalne przy stanowisku badawczym Punggye-ri" - poinformowała CNN.

Dziennikarze obejrzeli serię eksplozji, a po jej zakończeniu mogli przyjrzeć się uszkodzeniom. Następnie wejście do każdego zawalonego tunelu zostało zasypane gruzem.

Dziennikarze CNN obserwowali zniszczenie tuneli wraz z przedstawicielami innych mediów, zaproszonych na tę okoliczność do Korei Północnej. Wśród nich byli także m.in. przedstawiciele Associated Press, CBS, Russia Today oraz chińskich państwowych mediów. Pjongjang zdecydował się wpuścić także dziennikarzy z Korei Południowej.

Według Willa Ripley'a z CNN w grupie zaproszonych gości nie było międzynarodowych ekspertów, ani nikogo, kto mógłby ocenić, czy wybuchy były na tyle silne, by zniszczyć tunele.

Jak podkreślił, na miejscu były cztery tunele, jednak dziennikarze byli świadkami zniszczenia trzech z nich. Czwarty tunel - według zapewnień północnokoreańskich urzedników - był użyty do jednego testu jądrowego w 2006 roku i został zamknięty.

IAR/ez