fot. pxhere.com
Edukatorzy PCK w maju i czerwcu odwiedzają wybrane szkoły podstawowe w całej Polsce, aby uczyć dzieci, jak dbać o zęby. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że próchnicę ma blisko połowa trzylatków, 90 procent siedmiolatków i 94 procent 15-latków.

Piotr Skura z Polskiego Czerwonego Krzyża podkreśla, że edukatorom łatwiej jest dotrzeć z wiedzą do dzieci niż do rodziców. Według niego, rodzice nie wiedzą, że nawet dziąsła u niemowlaków powinny być masowane i oczyszczane, aby nie dopuścić do próchnicy. Zaniedbania spowodowane brakiem wiedzy, niewłaściwą dietą mogą skutkować koniecznością usunięcia zębów, problemami z rozwojem mowy i ogólnym stanem zdrowia.


Lekarz stomatolog dziecięcy Angelika Kobylińska podkreśla, że rodzice za późno zgłaszają się z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty. Najczęściej jest to między drugim a trzecim rokiem życia dziecka, gdy rodzice zauważą zmianę w zębie. To późno, gdyż ubytek jest zwykle zaawansowany, ząb wymaga leczenia lub usunięcia. Ponadto pierwszy kontakt dziecka z dentystą będzie kojarzył się z bólem. Doktor Kobylińska dodaje, że stan zapalny w jamie ustnej ma wpływ na cały organizm dziecka. Gdy odporność jest zaburzona, bakterie mogą wywołać posocznicę czy przedostać się do mózgu dziecka.

Kampania edukacyjna "Polsko, uśmiechaj się!" obejmie swoim zasięgiem ponad 30 tysięcy uczniów.

IAR/ds