fot. Adrian Grycuk/wikimedia
Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości 27 kwietnia zaakceptował nazwiska 17 kandydatów na prezydentów największych miast. Dziś do tej listy dołączyło 48 polityków, którzy z ramienia PiS walczyć będą o prezydenturę w mniejszych miastach.

Wśród wszystkich podanych dziś kandydatów tylko dwóch to politycy, którzy będą startować w wyborach na prezydentów miast naszego regionu.

W Pile o fotel prezydenta walczyć będzie poseł PiS Marcin Porzucek. Z wykształcenia jest politologiem. Ukończył Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. W 2006, 2010 i 2014 był wybierany na radnego sejmiku wielkopolskiego. Posłem został w 2015 roku.

- W Pile, podobnie jak w Polsce, trzeba zmienić rządy. Jestem z Prawa i Sprawiedliwości, ale jeżeli zostanę wybrany, to chcę być prezydentem wszystkich pilan - powiedział poseł Marcin Porzucek.

Wybór posła Porzucka na kandydata był jednogłośny. - Komitet polityczny PiS był w tej sprawie zgodny. Marcin Porzucek to młody, aktywny, ale też już doświadczony poseł. Wcześniej był radnym sejmiku. Zna problemy miasta, ma otwarty umysł i bardzo dobry kontakt z mieszkańcami. To duża szansa dla Piły - stwierdził Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

Pilski poseł Zjednoczonej Prawicy - Grzegorz Piechowiak z Porozumienia podkreśla, że Marcin Porzucek może wygrać "świeżością". - Widzimy rywalizację między dwoma kandydatami. I tu, Paweł Porzucek - ten trzeci - ma największą szansę.

W Kołobrzegu PiS stawia na Macieja Bejnarowicza. To doświadczony samorządowiec. Obecnie 45-latek pełni funkcję wójta gminy Rewal. Został na nią mianowany jesienią ubiegłego roku. Zastąpił na tym stanowisku zawieszonego w obowiązkach przez prokuratora Roberta Skraburskiego, któremu zarzucano m.in. zaciąganie kredytów w parabankach. Wcześniej Bejnarowicz był m.in. zastępcą wójta gminy Kołobrzeg. W przeszłości prowadził własny biznes, pracował też m.in. w Wydziale Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. Jest absolwentem politologii i nauk społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego, ukończył też podyplomowe studia z zakresu administracji publicznej w Unii Europejskiej. Maciej Bejnarowicz ma 45 lat, jest żonaty i ma dwie córki.

- W najbliższych dniach, na konferencji prasowej, przedstawię swoją wizję rozwoju Kołobrzegu - zapowiada Maciej Bejnarowicz.

Jego kandydaturę bardzo wysoko ocenia Czesław Hoc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: - To młody, kreatywny, kompetentny i uczciwy człowiek. Jest absolwentem wydziału politologii i nauk społecznych. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu administracji publicznej w Unii Europejskiej. Do tego jest doświadczonym samorządowcem. Sprawdził się m.in. jako wójt Rewala. Z sukcesami wdraża program naprawczy dla tej gminy i wyciąga ją z wielkiego zadłużenia.

Pochlebnie o Bejnarowiczu wypowiada się także Krzysztof Plewko, szef klubu PiS w kołobrzeskiej radzie miasta: - Jestem przekonany, że taki prezydent Kołobrzegu będzie mógł wnieść bardzo dużo dobrego do naszego miasta. Kołobrzeg jest bardzo bogaty, ale olbrzymie pieniądze gdzieś znikają. Mam nadzieję, że Maciej Bejnarowicz sobie z tym poradzi.

Jak zapewniają politycy PiS, nazwisk osób, które będą się starać o prezydenturę w kolejnych miastach naszego regionu, można spodziewać się wkrótce.

kk/pg/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

europoseł Czesław Hoc o kandydaturze Macieja Bejnarowicza - część druga
europoseł Czesław Hoc o kandydaturze Macieja Bejnarowicza - część pierwsza
Maciej Bejnarowicz o kandydowaniu na urząd prezydenta Kołobrzegu
Krzysztof Plewko, szef klubu PiS w kołobrzeskiej radzie miasta
poseł Marcin Porzucek
Ryszard Czarnecki, europoseł PiS
poseł Grzegorz Piechowiak