fot. twiter.com/ Gdynia
W rejsie weźmie udział łącznie tysiąc osób. Sześćdziesiąt procent uczestników rejsu to studenci szkół morskich z Gdyni i Szczecina. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, a także odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy.

- Ta fregata pod pełnymi żaglami niech zachwyca swoim pięknem was i cały świat, niech przypomina o wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczypospolitej w najbliższych latach, dekadach - mówił podczas uroczystości przed wypłynięciem żaglowca premier Mateusz Morawiecki. Premier życzył uczestnikom, by przez wszystkie porty płynęli sławiąc imię Polski.  - Polska to jest wielka sprawa, Polska to jest wielka rzecz, Polska jest najpiękniejsza i mówcie o tym we wszystkich portach całego świat, a waszym życiem w przyszłości świadczcie o tym, bo nie ma ważniejszej sprawy niż Polska - podkreślił.


Wicepremier Piotr Gliński przypomniał uczestnikom "Rejsu Niepodległości", że służba na morzu to służba Polsce. Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że rejs upamiętniający 100-lecie niepodległości jest wydarzeniem ważnym i potrzebnym. Dodał, że we współczesnym świecie patriotyzm i odpowiedzialność za ojczyznę stają się największą przewagą wspólnot politycznych.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników rejsu napisał, że jest on trafnym sposobem uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent napisał, że docenia zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie uczestników rejsu. Dodał, że postawa młodych ludzi, biorących udział w rejsie budzi jego ogromny szacunek. List odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Pierwszym celem Daru Młodzieży będzie Tallin. Po opłynięciu Bałtyku żaglowiec wróci jeszcze na chwilę do Polski - zacumuje w czerwcu w Szczecinie na Dni Morza. Żaglowiec z podróży dookoła świata wróci w marcu przyszłego roku.

Dar Młodzieży to zwodowana w 1981 roku trójmasztowa fregata o długości 106 metrów, większość jej pokładów jest wykonana z drewna i pomalowana na biało. Fregata odwiedzi 22 porty na pięciu kontynentach. Między innymi w styczniu weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

W rejsie - oprócz stałej załogi - wezmą udział laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz studenci szkół morskich, głównie Akademii Morskiej w Gdyni. Uczestnicy rejsu są podzieleni na około miesięczne zmiany.

Rejs zorganizowały wspólnie Akademia Morska w Gdyni , Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Palotyńska Fundacja Misyjna "Salvatti"".

IAR/ds