fot. TVP Info
Mężczyzna w 2004 roku został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za brutalny gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach pod Wrocławiem. O wznowienie postępowania wnioskowała prokuratura, uważając, że Komenda jest niewinny.

Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę od zarzutu zabójstwa 15-latki. Tym samym przychylił się do wniosku Prokuratury Krajowej, zdaniem której Tomasz Komenda jest niewinny.

Sąd przypomniał, że ws. zbrodni podejrzana jest obecnie zupełnie inna osoba. Sędzia wrócił uwagę, że Komenda nie będąc jeszcze podejrzanym, zgodził się współpracować ze śledczymi. Podkreślono, że materiał zapachowy pobrano bez udziału biegłego.

Najistotniejszym dowodem jest nowa ekspertyza wycisku szczęki Komendy, na podstawie której biegli wykluczyli możliwość pozostawienia tych śladów przez uniewinnionego.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział na konferencji prasowej, że wyrok Sądu Najwyższego jest dla Tomasza Komendy "chwilą przywrócenia godności i promykiem nadziei na przyszłość". Dodał, że gdyby nie zmiany w prokuraturze, to mężczyzna dalej siedziałby w więzieniu. Zbigniew Ziobro podkreślił, że prokuratorzy, którzy doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy, wykonali dobrą pracę. Minister przyznał, że niesłusznie skazanemu należy się odszkodowanie.

IAR/TVP Info/ar