Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego to przedsięwzięcie, w ramach którego organizatorzy chcą zwrócić uwagę na sprawy morza, gospodarki morskiej, ludzi morza, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich.

Spotkanie najlepszych polskich reportażystów to nie tylko okazja do doskonalenia dziennikarskiego warsztatu, wymiany reporterskich doświadczeń i dyskusji, lecz także szansa na promocję regionu, poznanie Wybrzeża oraz problemów jego mieszkańców. ​

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego liczy już ponad 30 lat. W tym czasie zaprezentowano kilkaset reportaży traktujących o ludziach morza, życiu, śmierci, miłości, emocjach, fascynacjach, romantycznych przygodach, niekonwencjonalnych działaniach, konfliktach, obyczajach. Były opowieści rybaków, żeglarzy, marynarzy i ich rodzin. Reporterskie opowieści zadziwiały różnorodnością, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, niebanalnym spojrzeniem na ludzkie dramaty. Jedne prace były zabawne, inne poważne i refleksyjne. Stawiały pytania, szukały odpowiedzi, dokumentowały wydarzenia. W roku 2013, po kilkuletniej przerwie, został reaktywowany. ​

W roku 2017 do konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac, bo aż dwadzieścia pięć. Miejsce pierwsze zdobyli Jolanta i Andrzej Rudnikowie z Polskiego Radia Koszalin za reportaż pt. „Sieci śmierci”, drugie otrzymał Adam Bogoryja - Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż pt. „Dziękuję, że jesteś”, trzecie zaś przypadło Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż pt.” Siostra Anioł”.

Konkurs ma też wymiar interaktywny. Wszystkie reportaże prezentowane będą na stronie internetowej Polskiego Radia Koszalin (www.prk24.pl), a słuchacze - poprzez głosowanie na Facebooku - wybiorą najlepszą ich zdaniem audycję.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dniu 16 czerwca 2018 r. podczas Warsztatów Reportażu, które odbędą się w terminie od 15 do 16 czerwca br. w hotelu „Gromada” w Koszalinie (ul. Zwycięstwa 20-24) oraz w siedzibie Polskiego Radia Koszalin (Piłsudskiego 41).