fot. twitter.com/ Kancelaria Premiera
Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem Twittera, że podjął dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników.

"Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych" - napisał szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki podziękował również za pracę w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu ponad dwóm tysiącom ratowników i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową w kopalni Zofiówka. "Wasza postawa godna jest najwyższego uznania i szacunku. Dziękuję" - czytamy.

Wczoraj ratownicy odnaleźli ciało ostatniego piątego górnika, który zginął w wyniku wstrząsu w kopalni Zofiówka, do jakiego doszło 5 maja. W strefie zagrożenia znalazło się wówczas 11 górników. Czterej sami wydostali się ze strefy zagrożenia. Dwóch kolejnych - uratowanych kilka godzin później - odniosło niegroźne obrażenia.

Jutro na znak żałoby po zmarłych górnikach w kopalni Zofiówka flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztu. Wojewoda śląski zaapelował także o odwołanie imprez artystycznych i rozrywkowych.

W wyniku katastrofy w jastrzębskiej kopalni Zofiówka zginęło 5 górników. Akcja ratownicza trwała 11 dni.

IAR/ds