Podczas tegorocznego festiwalu wystąpi około 300 wykonawców z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego z niemal całej Polski.Zaprezentują m.in.: ukraińskie tańce, śpiew, bajki, muzykę instrumentalną, scenki humorystyczne i kompozycje teatralno-muzyczne.

W pierwszym dniu odbędzie się koncert o godz. 11.00 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Popołudniu dzieci i młodzież mają zaplanowaną zabawę integracyjną. W niedzielę, 10 czerwca br., również w Teatrze o godz.11.00 odbędzie się uroczysty koncert galowy Festiwalu.
Na zakończenie Festiwalu odbędzie się wręczenie nagród, dyplomów i upominków uczestnikom Festiwalu oraz najlepszym zespołom. Ponadto podczas Festiwalu zostanie rozstrzygnięty XVI Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Ridni zemli batkiw mojimy oczyma” (w tłum. Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma), który odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, jak również życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

md