fot. twtter.com/Kancelaria Premiera
Odnosząc się do trwającego od środy w Sejmie protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, premier Morawiecki mówił, że minister finansów stara się w ciągu najbliższych 7 do 14 dni opracować zręby propozycji, które będą poddane konsultacji.

Premier zapewnił, że rząd traktuje bardzo poważnie problemy osób niepełnosprawnych, a ich systemowe załatwienie uważa za istotne dla całego społeczeństwa. "Nie ad hoc, ale na długie, długie lata" - mówił szef polskiego gabinetu.

Dodał, że rząd od początku miał świadomość znaczenia tej kwestii. Przypomniał, że w pierwszych swoich dwóch latach przeznaczył o 1 mld 100 mln zł więcej dla osób niepełnosprawnych. "To jest bezprecedensowa zwyżka wydatków publicznych na potrzeby tych osób" - mówił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że jego obóz polityczny będzie starał się wypracować najlepsze możliwe rozwiązania dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Dlatego chce uwzględnić zarówno postulaty środowisk, które są w Sejmie, jak również wielu innych.

Mają to być rozwiązania systemowe, które są elementem budowania sprawiedliwego społeczeństwa. Mateusz Morawiecki pytał "czy solidarność międzypokoleniowa, to ma być puste hasło i czy w społeczeństwie małe miejscowości, miasta, wsie i duże miasta mają takie same możliwości rozwoju". Wyraził przekonanie, że na te pytania "ogromna większość społeczeństwa odpowie (...) że powinniśmy dbać o zasady solidarności międzypokoleniowej, o równe szanse w małych miejscowościach, na wsiach i wielkich miastach; o to, by system podatkowy był ułożony w sposób jak najbardziej sprawiedliwy".

Spotkanie w Węgrowie to kolejna wizyta w cyklu "Polska jest jedna". Z mieszkańcami przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości będą rozmawiać w blisko 700 miejscowościach. Objazd potrwa do lipca.

IAR/ds