fot. KPRP
Andrzej Duda spotka się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Pod koniec marca prezydent zawetował przygotowaną przez MON ustawę, umożliwiającą degradację żołnierzy, którzy w latach 1943-1990 "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Zapisano w niej między innymi automatyczne pozbawienie stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Odmawiając podpisania ustawy, prezydent Andrzej Duda argumentował, że członkowie WRON nie mieli możliwości złożenia żadnych wyjaśnień czy też odwołania się od decyzji degradacyjnej. Wskazywał także, na brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących. Ogłaszając decyzję o wecie prezydent zapowiedział zorganizowanie spotkania między innymi z szefem MON i przedstawicielami organizacji kombatanckich, na którym poruszono by kwestie ewentualnych nowych rozwiązań.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że pojawi się na konsultacjach. Dodał, że dla niego "sprawa ustawy degradacyjnej jest zamknięta". - Rząd nie będzie przygotowywał kolejnego projektu, również klub parlamentarny nie będzie przygotowywał kolejnego projektu - powiedział szef resortu obrony.

IAR/ds