Gościem Studia Bałtyk była poseł Prawa i Sprawiedliwości, z którą m.in. na temat oddania przez ministrów nagród rozmawiał Piotr Głowacki

W kontekście ostatnich wydarzeń, kiedy to Jarosław Kaczyński  zapowiedział, że ministrowie i sekretarze stanu mają przekazać nagrody, jakie otrzymali za pracę w rządzie, pojawiło się pytanie czy Jarosław Kaczyński również powinien oddać swoją odprawę. - Odprawa, jaką otrzymał prezes nie była żadną nagrodą, tylko odprawą emerytalną. Kilkudziesięciu posłów Platformy Obywatelskiej również taką odprawę otrzymało zgodnie z ustawą  o pełnieniu mandatu posła i senatora.  Nasze nagrody otrzymaliśmy zgodnie z prawem, ale zostaną przekazane na rzecz Caritas - powiedziała Jolanta Szczypińska. Posłanka dodała, że nie ma możliwości prawnej, aby te pieniądze z powrotem trafiły do budżetu państwa, o co woła opozycja, ponieważ zostały już od nich odprowadzone składki.

Mniejsza płaca dla ministrów to nie jest największy problem - podkreśliła. - Nikt nie lubi, gdy odbiera się jemu część uposażeń, ale jesteśmy innym ugrupowaniem, niż PO, czyli ugrupowanie, które krzyczy, ale nic nie robi. Jeżeli nagrody nie uzyskały akceptacji to wysłuchaliśmy tego głosu i je oddaliśmy.Jeżeli jest potrzeba, żeby władza żyła skromniej, to taki projekt już został złożony i na najbliższym posiedzeniu zostanie rozpatrzony . Te 20 procent uposażenia mniej dla posłów i senatorów może wkrótce zostanie uregulowane prawnie - dodała posłanka.

Odnosząc się do słów "Poseł powinien zarabiać godnie, żeby nie być podatny na korupcję" - Jolanta Szczypińska odpowiedziała, że - Może nadszedł czas na odnowę moralną wśród osób, które pełnią funkcje publiczne, bo do polityki nie idzie się za pieniędzmi – jak powiedział Jarosław Kaczyński i on jest przykładem, że można inaczej.

ds

Posłuchaj

Z posłanką PiS rozmawia Piotr Glowacki