fot. wikimedia
Pomnik "drzewo łez" odsłonięto na Placu Grzybowskim. To element obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie.

"Drzewo łez" to wierzba płacząca, której gałązki symbolizują łzy rozdzieranych rozpaczą matek. Jak wyjaśnia prezes Fundacji Shalom Gołda Tencer, chodzi o oddanie hołdu żydowskim matkom, które były zmuszone oddać swoje dzieci i matkom polskim, które uratowały je podczas holokaustu. Zaznaczyła, że listki wierzby, symbolizują łzy matek za swoimi dziećmi. Apelowała, aby przechodnie na Placu Grzybowskim przypominali sobie o losie matek żydowskich i polskich.

W uroczystości wzięła udział m.in. Anna Stupnicka - Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wspominała jak za pomocą zorganizowanej przez jej matkę przepustki udało jej się wyprowadzić żydowską dziewczynkę z getta. Oddała jej swoje szkolne palto, zdjęły opaskę z gwiazdą Dawida i z wysoko podniesioną głową zdecydowanym krokiem wyszły poza mury getta przechodząc tuż obok wartowni hitlerowców. Potem jej matka załatwiła dla dziewczynki dokumenty na inne nazwisko, a żydowskie dziecko stało się jej kuzynką. "Przetrwałyśmy" - powiedziała i dodała, że po latach spotkała się z dorosłą już uratowaną, która ze wzruszeniem odwiedziła miejsca, gdzie z narażeniem swojego życia ukrywała ją polska rodzina.

Uroczystości obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie zakończy o godzinie 20.00 koncert przed Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - "Łączy nas pamięć", podczas którego wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej .

IAR/ez