fot. Przemysław Grabiński
Na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile powstanie plac dydaktyczny ze strefą jazdy na wózkach inwalidzkich i symulacji z zakresu ratownictwa medycznego. Umowę dotyczącą przyznania dotacji na ten cel podpisali dziś w Pile minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz rektor uczelni.

Dzięki pieniądzom z ministerstwa studenci zyskają nowe i nowoczesne narzędzia to nauki.

- Wyburzamy stary budynek i w jego miejsce realizujemy place ćwiczeniowe do kształcenia praktycznego dla trzech kierunków: fizjoterapii, ratownictwa medycznego i budownictwa - wyjaśnił prof. Donat Mierzejewski, rektor pilskiej PWSZ.

Ta inwestycja dowodzi, jak istotna jest rola uczelni regionalnych.

- Te uczelnie są bardzo potrzebne, bo jeżeli kształcą dobrze, a PWSZ w Pile kształci świetnie, to ich absolwenci nie mają żadnych problemów na rynku pracy. Przeciwnie - są rozchwytywani zaraz po zdobyciu dyplomu. Fizjoterapia, ratownictwo medyczne i budownictwo to kierunki, które albo ze względów społecznych, albo gospodarczych, są bardzo potrzebne - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Budowa placu dydaktycznego na terenie PWSZ w Pile będzie kosztowała około miliona złotych. Ministerialna dotacja to 808 tysięcy.

Jarosław Gowin mówił też w Pile o założeniach zmian związanych z reformą szkolnictwa wyższego. - Ma ona sprawić, że polskie uczelnie będą bez problemu rywalizowały z uczelniami z całego świata - mówił Jarosław Gowin.

W konsultacjach nad projektem udział wzięło ponad siedem tysięcy polskich naukowców, studentów i pracowników administracji uczelni. Konstytucja dla Nauki ma wejść w życie od października.

pg/ar

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, o reformie szkolnictwa wyższego prof. Donat Mierzejewski, rektor pilskiej PWSZ Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, o znaczeniu wyższych szkół zawodowych