„Co jest grane?”, „Kulturalna sobota”, „Kołozwrotek”, „Nocne rozmowy”, „Loża oszczerców” – to tylko kilka z wielu nowości, jakie pojawią się już 3 kwietnia na naszej antenie. Dostrajamy się dla Was na wiosnę, co oznacza nowy wymiar rozrywki i wspólnej zabawy ze słuchaczami, muzykę ze świeżym, energetycznym impulsem oraz żywą, atrakcyjną ofertę publicystyczną z – uwaga! - felietonowym, grubym kalibrem na czele.
Prezes Piotr Ostrowski o nowej ramówce Polskiego Radia Koszalin

Odświeżoną ramówkę Polskiego Radia Koszalin określa – oprócz licznych nowości – przede wszystkim naturalna, wiosenna mapa codziennej aktywności naszych słuchaczy. Tworząc ją myśleliśmy głównie o tym, na co w danej porze dnia mają ochotę nasi słuchacze i jakie mają potrzeby. Nie burzymy przy tym zasadniczego porządku anteny, do której nasi słuchacze są przyzwyczajeni. Pozostawiając wszystko to, co lubią i na co czekają, chcemy ich dodatkowo zaskoczyć, zainteresować, zabawić.

Co nowego czeka naszych słuchaczy?

W porannym Studiu Bałtyk (6:00 -10:00):

Do Krzysztofa Plewy, który budzi nas o poranku, dołączy Sławomir Kamola z programem „Jest sprawa” - u prowadzącego pasmo Krzysztofa Plewy, który budzi nas skutecznie i z uśmiechem, we wtorki, środy i czwartki (o 9:30) pojawi się Sławomir Kamola z nową odsłoną programu „Jest sprawa”. Program, dotąd czysto interwencyjny, zyska także lżejszy, poradnikowy wymiar. Bo czasem przeżywamy dramaty wymagające twardej reakcji, czasem borykamy się z drobnymi, ale irytującymi sytuacjami. I nierzadko, choć sprawa wydaje się banalna – bo np. w sklepie nie mają wydać ze stuzłotówki, albo przejeżdżające auto chlusnęło spod kół i mamy do wyrzucenia wizytowy płaszcz – nie bardzo wiemy co zrobić, jak sobie poradzić. Podpowiemy, poradzimy, wyjaśnimy.

- dotąd słuchaliśmy jej w niedzielę, teraz będzie w poniedziałek (9:00 – 10:00) - ceniona przez naszych słuchaczy audycja polityczna „Po słowie”, w której nasi parlamentarzyści na żywo komentują bieżące wydarzenia, zagości na antenie w czasie, w którym nasi słuchacze nie będą musieli wybierać między potrzebą wiedzy o tym, co ważne w polityce a miłym spacerem z rodziną.

W „Na dobry dzień?” (10:00 – 14:00):

Tomasz Tran poprowadzi „Co jest grane?”- nową, energetyczną audycję naszej stacji. Będzie muzycznie, zabawnie i superkonkursowo! - o 13:00 do Beaty Góreckiej-Młyńczak i Janusza Lendziona, prowadzących to lubiane przez naszych słuchaczy pasmo towarzyszące, dołączy Tomasz Tran z nową audycją „Co jest grane?”. Tu puls z powodu granych nut na pewno nam przyjemnie skoczy. Format, oparty na energetycznej osobowości gospodarza, humorze, ciekawostkach oraz – uwaga! - naprawdę fajnym i nieco zwariowanym konkursie z bardzo miłymi nagrodami (codziennie laureat i finał w piątek!), pozwoli naszym słuchaczom przetrwać najtrudniejszą, bo zwykle przedostatnią:) godzinę w pracy i naładować akumulatory na drugą część dnia.

W popołudniowym Studiu Bałtyk (14:00 – 17:00):

- w ramach pasma (prowadzący: Anna Popławska i Piotr Głowacki) znanego słuchaczom z interesujących relacji reporterskich z regionu, ciekawych gości i małej, bieżącej publicystyki - pojawi się supernowość: felietony publicystów znanych i cenionych w całej Polsce, znanych z ocen i poglądów niebanalnych, czasem kontrowersyjnych, zawsze wnikliwych i niepozostawiających nikogo obojętnym. Wzmacniamy w ten sposób rangę publicystyki w jej ujęciu lokalnym i regionalnym - o walor „rzeczywistości widzianej z Polski”. Cykl „Loża oszczerców" – felietony Polskiego Radia Koszalin to codzienny (od poniedziałku do piątku – premiera zawsze o 15:50) komentarz jednego z asów opinii. I tak: w poniedziałek zajrzy do Państwa Piotr Cywiński, we wtorek – Piotr Gociek, w środę – Wojciech Cejrowski, w czwartek – Piotr Wielgucki - „Matka Kurka”, a w piątek – Aleksandra Jakubowska.

„Loża oszczerców”, czyli felietony w Polskim Radiu Koszalin

W wieczornych spotkaniach (19:00 – 21:00):

Dwugodzinne „Wieczorne spotkania”, które będą stały pod znakiem żywej publicystyki i reportażu, poprowadzu Arkadiusz Wilman w paśmie dla słuchaczy, którzy chcą wiedzieć i rozumieć więcej – pod okiem nowego prowadzącego, którym będzie Arkadiusz Wilman – rządzić będzie publicystyka, oparta na różnorodnych formach dziennikarskich, odnosząca się zarówno do codziennych problemów słuchaczy, jak i najważniejszych, bądź najciekawszych zjawisk w przestrzeni społecznej. W drugiej godzinie królować będzie reportaż, z którego wysokiej jakości znane jest Polskie Radio Koszalin. Ton godzinie z reportażem nadawać będą publicyści Studia Reportażu, którym kieruje Jolanta Rudnik. Swoje stałe miejsce zachowują poniedziałkowe reportaże w ramach „Klubu historycznego” oraz Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Piotra Semki (w każdy ostatni wtorek miesiąca).

Nowości? Jest ich kilka...

- Piotr Głowacki jest autorem 15-minutowego programu pt. „Filary Wolności”, który będzie emitowany w poniedziałki. Autor idzie historycznymi śladami prowadzącymi do uzyskania niepodległości przez Polskę - dokumenty, analizy ówczesnej sceny politycznej, sylwetki kluczowych polityków i wybitnych dowódców, rozmowy z historykami oraz Pomorskie Polonica - opowieści o miejscach i ludziach z tych terenów walczących i działających na rzecz niepodległości.

- w pierwszej godzinie emitowana będzie powtórka felietonu „Loży oszczerców” - w poniedziałki wieczorem do grona autorów dołączy Piotr Semka.

- „Minął dzień” - audycja podsumowująca najważniejsze wydarzenia dnia prezentowane w serwisach informacyjnych pojawi się o innej porze (22.45)

Nowe pasmo: „Rozmowy nocą” (23:00 – 1:00)

To kolejna całkiem nowa propozycja Polskiego Radia Koszalin - program, na jaki czekali z pewnością ci spośród naszych słuchaczy, którzy około północy z reguły nie śpią i mają potrzebę pobyć przy radiu, lubią posłuchać i porozmawiać o życiu w różnych jego aspektach: o samotności, miłości, pracy, rodzinie, szczęściu. Przez dwie godziny ich nocnym towarzyszem będzie Andrzej Rudnik.

Od piątku po południu – już weekendowo

Adrian Adamowicz, szef muzyczny stacji, to współautor dobrego klimatu naszej anteny - już w piątek po południu wchodzimy w weekendową atmosferę i nie będziemy jej zakłócać codziennymi troskami - rozpoczęty o 17:00 „W Dobrym Klimacie” czas oddechu i przyjemności wypełnią autorskie pasma muzyczne: Tomasz Tran wraca z energetycznym programem „Bity piątek” (19:00 – 21:00), a Beata Górecka-Młyńczak rozkołysze nas nutą chilloutową i smooth-jazzową w „Stylowym Młynku Muzycznym” (21:00 – 22:45)

W sobotę dwie ważne zmiany w pasmach i antenowe nowości!

Sylwestra Podgórskiego i „Złotej 30-tki” - z nowymi, atrakcyjnymi muzycznymi dodatkami – będziemy teraz słuchać w sobotę o 20:00 - nowe pasmo pn. „Kulturalna sobota” (16:00 – 18:00) - gospodarzami pasma są Beata Górecka-Młyńczak i Janusz Lendzion - na audycję złożą się m.in. dwie nowe audycje:

- „Kołozwrotek", czyli hity z tekstem i kontekstem, prowadzona przez Arkadiusza Wilmana i dr Łukasza Trzeciaka, specjalisty w dziedzinie semantyki, skupiająca się wielopłaszczyznowej analizie wybranej polskiej piosenki - a w rezultacie na analizie Polski i Polaków w określonym miejscu i czasie. Na poważnie i na wesoło.

- „O!Kultura” - goście Danuty Czerniawskiej lub Mateusza Sienkiewicza, w studiu na żywo, rozmawiają o kulturze i okolicach kultury: o zjawiskach, trendach, kontrowersjach

- „Złota 30-tka” - sztandarowa lista przebojów Polskiego Radia Koszalin i jej gospodarz Sylwester Podgórski przenoszą się z godziny 16:00 na na królewską godzinę 20:00, na dodatek audycja będzie o godzinę dłuższa! Do stałych punktów listy dojdą nowe: nieSZCZĘŚLIWA 5 (utwory, które były najbliżej poczekalni), Hity Złotej 30 (5 przebojów z archiwalnych notowań) oraz SMS-owe PRZEBOJE (5 propozycji od słuchaczy z zapowiedzią tuż po godz. 22.00)

W niedzielę nowa propozycja dla naszych słuchaczy mieszkających na wsi

- „Pola widzenia” – magazyn naszej wsi (10:00 – 11:00). Nową audycję poprowadzi Renata Pacholczyk, a skupi się na życiu, pracy i problemach rolników – z udziałem gości na żywo. Program przybliży polską wieś – w kontekście codziennej pracy, problemów, ale i stylu życia. Istotną częścią programu będzie użyteczny, bieżący serwis branżowy.

Wiosenna ramówka Polskiego Radia Koszalin to wyjątkowe połączenie tego co od lat najlepsze na naszej antenie z ciekawymi nowymi propozycjami. Zapraszamy - od wtorku 3 kwietnia do słuchania nowej odsłony Radia Koszalin.