Impreza nawiązuje do średniowiecznej legendy trzebiatowskiej, głoszącej o misce kaszy, która spadając z baszty prochowej uratowała Trzebiatów, przed najazdem sąsiadów Gryficzan. Symboliczna baszta zwana od tej pory kaszaną zdobi miasto i zachwyca turystów do dziś.

W realizację Święta Kaszy zaangażowani zostaną regionalni artyści, rękodzielnicy, którzy poprowadzą warsztaty rzemiosł artystycznych. Święto Kaszy rozpocznie się przy Baszcie Kaszanej. Następnie korowód ze słoniem, który w dawnych wiekach stał się symbolem miasta jako najbardziej egzotyczne zwierzę, które odwiedziło niegdyś z karawaną Trzebiatów, przejdzie dziedziniec Pałacu. Tam w Pałacowych Ogrodach odbywać się będą pokazy starych rzemiosł, prezentacje artystyczne, występy, turniej rycerski, bicie pamiątkowych monet. Turyści i mieszkańcy będą mogli zapoznać się z technikami wykonywania wielu artystycznych przedmiotów.

Uczestnicy częstowani będą kaszą po rycersku,odbywać się również będzie turniej wiedzy o Trzebiatowie, konkurs na limeryk o Trzebiatowie i kulinarny "kaszane przysmaki” .Wieczorem na dziedzińcu Pałacu odbędzie się happening teatralny "Biała Dama”. Spektakl nawiązuje do legendy o Białej Damie - księżnej Annie Czartoryskiej, która poślubiwszy księcia Ludwika Fryderyka Wirtemberskiego mieszkała w Trzebiatowie.
Późnym wieczorem odbędzie się także pokaz sztucznych ogni. Wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty zespołów regionalnych, artystów sceny ogólnopolskiej, targi rękodzielnicze z kraju i zagranicy, punkty handlowe i gastronomiczne.

Miejsce wydarzenia: dziedziniec Pałacu - siedziba Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio Koszalin.