To przedsięwzięcie o charakterze spotkań, podczas którego promuje lokalne tradycje rękodzielnicze,twórców ludowych i artystów rzemieślników propagujących i kultywujących tradycje polskie, niemieckie i ukraińskie.

„Sąsiady” budują pomost porozumienia i tolerancji pomiędzy zamieszkującymi gminę trzema społecznościami: polską, niemiecką i ukraińską. W wydarzeniu uczestniczą nie tylko rękodzielnicy z Polski ale także twórcy regionalni z Niemiec, prezentując podczas warsztatów i pokazów regionalne wyroby m.in: koronkę klockową, frywolitki, malowanie na drewnie. „Sąsiady” to impreza plenerowa, odbywająca się na dziedzińcu Pałacu - siedziby Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapraszają na warsztaty i pokazy, koncerty i występy zespołów folklorystycznych i folkowych, poczęstunek sąsiedzką zupą. W ramach imprezy zorganizowany zostanie także konkurs na „Potrawę sąsiada”.

„Sąsiady” wpisują się w krajobraz kulturowy regionu. Odnosi się do złożonej, powojennej historii i dziedzictwa kulturowego całego Pomorza. Pozwala na odkrywanie korzeni i kreuje tożsamość mieszkańców, kształtuje ich świadomość, ucząc tolerancji i wrażliwości na charakterystyczne, odmienne elementy wspólnego dziś dziedzictwa.


Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio Koszalin.