fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Za nami sto dni rządów gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Ten czas oceniali dziś w Polskim Radiu Koszalin politycy z naszego regionu.

W audycji "Po słowie" Robert Kujawski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jest to rząd kontynuacji i nie można dokonywać oceny w oderwaniu od poprzednich dokonań rządu Beaty Szydło. Trudno byłoby oczekiwać fajerwerków po stu dniach, bo nie o to chodzi. Następuje zmiana akcentów dodał Robert Kujawski. - Teraz jest ten czas, gdy chcemy skoncentrować się na kwestiach gospodarczych, by rozwijała się lepiej. Jedynym kryzysem były zmiany ustawy, które miały wpływ na nasze relacje z Izraelem.

- Premier Mateusz Morawiecki odnalazł się na europejskich salonach - podkreślił Adam Jaworski z Solidarnej Polski Zjednoczonej Prawicy. - W mojej ocenie nie ma żadnych dramatów, które by pokazywały, że jesteśmy dyskryminowani jako państwo. Mamy swoje racje i musimy je artykułować.

Zdaniem senatora Platformy Obywatelskiej Kazimierza Kleiny rząd Mateusza Morawieckiego faktycznie jest kontynuacją poprzedniej ekipy Beaty Szydło. Jego zdaniem nic lepszego się nie wydarzyło. - Konflikt z całym środowiskiem żydowskim, kontrowersje w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Kolejną kontrowersyjną rzeczą jest permanentna wymiana kadr w spółkach Skarbu Państwa.

- Sto dni to trochę zbyt krótki czas na ocenę - powiedział Paweł Lisowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmiana rządu miał poprawić wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, ale nie idzie to najlepiej - dodał. - Kryzys wywołany ustawą o IPNie nie jest bezpośrednią winą premiera, natomiast wypowiedź o żydowskich sprawcach, już jest na koncie premiera. Poza tym kryzys wewnętrzny związany z nagrodami dla członków rządu.

Rząd po kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego został powołany i zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę 11 grudnia 2017. 12 grudnia premier wygłosi exposé, zaś rząd uzyskał w Sejmie wotum zaufania.

Redakcja/ez/ar

Posłuchaj

PO SŁOWIE: sto dni rządu Mateusza Morawickiego oceniali politycy w Polskim Radiu Koszalin