fot.KPRP/ Krzysztof Sitkowski
"Pan prezydent nie wybiera się na inaugurację mundialu do Moskwy. Powody są oczywiste" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Decyzja ma związek z próbą zabójstwa byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Taką informacje przekazał szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski.

O udział premiera Mateusza Morawieckiego w tej imprezie była pytana rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. "Nie słyszałam, żeby się w ogóle wybierał na mistrzostwa, co nie oznacza, że nie kibicuje" - powiedziała. Dodała, że sport "powinien być poza polityką". Wyjaśniła, że konkretne stanowisko odnośnie Rosji powinno być wypracowane podczas unijnego szczytu w Brukseli ze wszystkimi państwami członkowskimi.

Do próby otrucia byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii doszło 4 marca. Kraje Europy Zachodniej wspólnie wskazują na Rosję jako na sprawcę ataku, a brytyjskie władze sugerowały, że bezpośredni rozkaz użycia substancji paraliżującej wobec Siegieja Skripala mógł wydać prezydent Władimir Putin. Rosja odrzuca oskarżenia Zachodu. Moskwa rozpoczęła własne śledztwo w tej sprawie.

IAR/ez