fot. sealevel.nasa.gov
„Przeniesienie siedziby POLSY do Warszawy to zły pomysł. Od dawna jestem za tym, by siedzibę Agencji pozostawić w Gdańsku” – powiedział Polskiemu Radiu Gdańsk poseł PiS Marcin Horała. POLSA formalnie mieści się w Gdańsku, ale jej realna siedzibą jest oddział w Warszawie. Nowa ustawa ma przenieść oficjalnie Polską Agencję Kosmiczną do stolicy.

Pomysł krytykują także posłowie PO i Nowoczesnej. Według polityków POLSA powinna zostać w miejscu, gdzie ma zaplecze uczelniane, a Pomorze jest do tego idealne. Agnieszka Pomaska z PO dodaje, że POLSA ożywiła gałąź przemysłu. Gdy 6 lat temu Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, było zaledwie 50 przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w przetargach w obrębie technologii kosmicznych, dziś jest ich ponad 300.
- Nie chcemy zmarnować takiego potencjału. Nie ma żadnych przesłanek, by Polska Agencja Kosmiczna mieściła się w Warszawie. Boimy się, że to po prostu chęć obsadzenia kolejnych stanowisk - dodaje Pomaska w wywiadzie dla Polskiego Radia Gdańsk.
Poseł PiS Marcin Horała także nie jest przekonany do tego pomysłu i zapowiada, że będzie się starał odwieźć od niego swoich kolegów w Warszawie.
Polska Agencja Kosmiczna powstała w 2014 r. Jej głównym zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego przez łączenie świata biznesu i nauki. POLSA pomaga także przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. W grudniu ubiegłego roku stworzyła Krajowy Program Kosmiczny. Działania przewidziane w programie zostały rozpisane na 8 lat, a ich budżet jest szacowany na 1,4 mld zł.
Główna siedziba POLSY jest w Gdańsku, ma także swoje ośrodki w Warszawie i Rzeszowie. Obecnie trwają prace nad zmiana ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Projekt nowelizacji ustawy zakłada przeniesienie siedziby Agencji z Gdańska do Warszawy.
Nowym prezesem Agencji został fizyk dr Grzegorz Brona, którego dziś na stanowisko powołał premier Mateusz Morawiecki. To zapewne zakończy kilkumiesięczny okres zawirowań w agencji.

Redakcja/ds