W ten sposób uczniowie ze słupskiego Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego realizowali swój projekt pt.  „Na przejściu bezpieczniej!”. W jego ramach rozdawali ulotki i opaski odblaskowe pieszym oraz kierowcom, informując  tym samym o konieczności korzystania z pasów. 

- Piesi też powodują wypadki - mówi uczennica policyjnego patrolu Katarzyna Graczyk:

- Ludzie nie chcą przechodzić na pasach, bo mają bliżej przechodząc w miejscu niedozwolonym.  Staramy się uświadomić, że noszenie odblasków i przechodzenie przez pasy jest bezpieczniejsze. Nie tylko osoby w pojazdach, ale te przechodzące w nieodpowiednich miejscach również powodują wypadki. Jak wynika ze statystyk 15 procent pieszych powoduje wypadki.

Akcja spotkała się z pozytywnymi reakcjami mieszkańców Dębnicy Kaszubskiej. W centrum miasta są urzędy, sklep wielopowierzchniowy i wiele osób skraca sobie dystans przechodząc przez drogę krajową nr 210 Słupsk - Bytów w niedozwolonym miejscu.  - Takie akcje mają znaczenie - mówi mieszkaniec Dębnicy Tadeusz Morowski.

- To ma znaczenie. Takie akcje uświadamiają ludzi o tym potencjalnym niebezpieczeństwie. Jestem kierowcą i nie raz jest tak, że dopiero dojeżdżając do jezdni, w ostatniej chwili zauważa się pieszego.

Akcja jest odpowiedzią licealistów na alarmujące i zatrważające w ostatnich latach krajowe statystyki potrąceń, w tym wypadków śmiertelnych, do których dochodzi poza przejściami dla pieszych. Będzie kontynuowana przez uczniów i policjantów w Słupsku i Kobylnicy.

rs/ds


fot. KMP Słupsk
fot. KMP Słupsk