fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
„Front Północny Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” to tytuł pokazu filatelistycznego i wieczornicy historycznej, które odbyły się w czwartek na Politechnice Koszalińskiej.

Zaprezentowano m.in. znaczki i kartki pocztowe, a także grafiki z okresu powstania wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego w walce o kształtowanie granicy II RP.

- Na kartkach przedstawiliśmy oficerów, mapki z działaniami frontu północnego, historię pierwszego dowódcy majora Taczaka. Mamy także korespondencję z pruskich posterunków opadowych na terenie Wielkopolski w latach 1919-1920 - mówi Leszek Bednarek, z koła filatelistów przy Politechnice Koszalińskiej.

Historycy starali się także przybliżyć ważne postaci z początków powstania. Jedną z nich był generał Kazimierz Grudzielski, dowódca frontu północnego.

- To był pruski oficer wychowany w tym drylu niemieckiej armii, znający doskonale specyfikę walki pruskiej, a przy tym Polak z krwi i kości oraz oddany patriota. Odpowiadał za częściowo udane akcje oraz odegrał istotną rolę jako organizator jednostek wojskowych - podkreśla profesor Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

Wystawę filatelistyczną można oglądać do 30 stycznia w głównym holu kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego.

Więcej na temat wystawy już w sobotę w magazynie „Detektywi historii”. Początek audycji o 15.00.

red./rż

Posłuchaj

Leszek Bednarek z koła filatelistów przy Politechnice Koszalińskiej
profesor Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej