fot. ipn.gov.pl
Konkurs zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości miał na celu upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Jarosław Szarek, prezes IPN-u przypomniał, że główną ideą konkursu było wydobycie z niepamięci lokalnych bohaterów niepodległości: - Jest niezwykle ważne, aby pamięć o tych ludziach, którzy prowadzili nas do niepodległości, trwała. Ci młodzi ludzie przywracają ją.

W kategorii film zwyciężyła jedenastoletnia Joanna Faberko z Krakowa, która opowiedziała historię Jana Grzegorczyka: - To był mój praprawujek-dziadek. Był legionistą i walczył o wolną Polskę.

Z kolei w kategorii plakat edukacyjny wyróżniono m.in. harcerki 6. Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” z Piły. Bianka z wraz z koleżankami przygotowała plakat przypominający generała Stefana „Grota” Roweckiego: - Jest to wizerunek generała. Zaznaczona jest droga, którą pokonał w swoim życiu. Był on dowódcą Armii Krajowej, walczył o wolną Polskę.

W konkursie wzięło udział ponad 1500 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nie tylko z Polski. Kolejny konkurs odbędzie się pod hasłem „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów”.


Nagrodzone prace można zobaczyć <TUTAJ>

IAR/rż

Posłuchaj

Jarosław Szarek, prezes IPN-u
Joanna Faberko z Krakowa
Bianka wraz z koleżankami przygotowała plakat gen. Stefana Roweckiego