fot. pixabay.com
Kierowcy nie mogą bagatelizować zagrożenia, jakie przynosi upalna pogoda. Takiego zdania jest psycholog transportu doktor Ewa Odachowska, która podkreśla, że podróżując podczas słonecznej pogody i w wysokich temperaturach, należy częściej robić przerwy w trasie.

Warto chronić się przed silnym nasłonecznieniem, na przykład nosząc okulary przeciwsłoneczne. Ekspert przypomina, że istnieją analizy, które pokazują, że osoby wrażliwe na światło, w terenie zadrzewionym, gdzie silne słońce przenika przez konary, tworząc przerywany strumień światła, mogą doznać ataku padaczki.

Psycholog transportu ostrzega też przed monotonią na długich trasach, która jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów. W takim terenie może wystąpić zjawisko zwane „ślepotą z nieuwagi”. Tego typu środowisko może też kierowcę przyzwyczaić do dużych prędkości. Po zjechaniu z autostrady trudniej dostrzec, że samochód porusza się zbyt szybko.

Z policyjnych statystyk wynika, że wiele śmiertelnych wypadków ma miejsce podczas słonecznej pogody. W zeszłoroczne wakacje aż 74 procent wypadków zdarzyło się w dobrych warunkach pogodowych.

IAR/aj

Posłuchaj

psycholog transportu doktor Ewa Odachowska
psycholog transportu doktor Ewa Odachowska