pixabay.com
Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych - pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu internetowym poinformował o doniesieniach Europejskiej Agencji Leków. Zanieczyszczone miały zostać produkowane w Chinach leki zawierające metforminę, stosowaną w cukrzycy typu I i II. Niepożądaną substancją jest NDMA, rakotwórczy środek chemiczny, toksyczny dla wątroby.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że na razie nie ma oficjalnej informacji o wycofaniu, bądź wstrzymaniu leków z metforminą w Polsce. Potwierdził natomiast, że Polska otrzymała ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków. Na spotkanie do ministerstwa zaproszono konsultantów krajowych w dziedzinie chorób wewnętrznych, diabetologii, endokrynologii, przedstawicieli Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Leków i Narodowego Instytutu Leków.

Po spotkaniu w ministerstwie ma się odbyć konferencja, po której resort poinformuje o jej przebiegu. Polskie ministerstwo czeka też na oficjalny komunikat Europejskiej Agencji Leków.

TVP Infor/IAR