fot. Krystian Maj/KPRM
Polski rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na Covid19 poza Unią Europejską - powiedział w poniedziałek w Radiu RMF szef KPRM Michał Dworczyk. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko Covid19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł: - Teoretycznie moglibyśmy ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską.

Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: - Analizujemy takie możliwości. Jak podkreślił, - Niemcy złamały ten zapis umowy. Zrobiły to, mimo trwania swojej prezydencji  w UE. Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana - powiedział minister - Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce - dodał szef KPRM.

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że - w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób. Natomiast trudno porównywać kraje unijne z państwami, które w Unii nie są, ponieważ wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej - powiedział szef KPRM.

pap/mt