fot. Krzysztof Klinkosz
Uczestnicy przyjechali do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa i Koszalina. Dziś rozstrzygnięto konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską.

Laureatka konkursu, Joanna Pasternak, zaprezentowała m.in. utwór „Joanna D`arc” autorstwa patrona festiwalu. Solistka przyznaje, ze decyzja o udziale w festiwalu to ważny punkt w jej karierze: - Zagłębiłam się w twórczości Jacka Kaczmarskiego, stwierdziłam że jest to dla mnie dobry moment na zrobienie czegoś nowego, świeżego, co pozwoli mi się rozwinąć artystycznie. Postanowiłam zawalczyć o sienie, o swoje marzenia, pokazać co się ma w sercu, bo jak się nie ma serca do tego, co się robi, to nie jest dobre.

W konkursie wystąpiło siedemnastu wykonawców i zespołów. Przewodniczący jury, Marcin Kunicki, wysoko ocenił poziom uczestników. - Słyszeliśmy i oglądaliśmy ludzi, którzy dobrze chcą śpiewać Jacka. Bardzo wiele osób było bardzo dobrze przygotowanych, którzy doskonale wiedzą, dlaczego śpiewają. Bardzo nam się to podobało.

W niedzielę – w ostatnim dniu festiwalu - będzie można m.in. wysłuchać wykładu dr Andrzeja Kasperka pt. „Niepodległość w twórczości Jacka Kaczmarskiego”. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

KK/md