fot. prk24.pl
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że Sejm powinien przyjąć ustawę w tej sprawie w najbliższych miesiącach.

Obowiązek dodania w dowodzie osobistym drugiej cechy biometrycznej - dwóch odcisków palców nakłada na kraje członkowskie UE rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. W ramach zmian planowana jest także poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej. Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.

- Chcemy tę ustawę przyjąć na przełomie tego i przyszłego roku, tak aby wszystkie samorządy były gotowe do wydawania takich dokumentów i abyśmy mogli wprowadzić w życie to rozwiązanie - tak jak prawo unijne stanowi - do 2 sierpnia 2021 roku - wyjaśnia wiceminister Paweł Szefernaker.

Polityk zaznaczył, że w związku ze zmianami nie będzie już możliwie - jak do tej pory - zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu. W przypadku osób, które nie mogą przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę. Odciski palców nie będą pobierane u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

Zawartość warstwy graficznej nowych dowodów ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w związku z czym na dowody osobiste wróci podpis posiadacza.

Ważnych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać przed terminem. Wprowadzanie nowych dowodów ma następować sukcesywnie.

IAR/PAP/ar

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości