Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy
To święto kapłanów i początek Triduum Paschalnego. W koszalińskiej katedrze o 9.00 zostanie odprawiona msza święta krzyżma.

Wezmą w niej udział biskupi i kapłani z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - Księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Błogosławi się oleje, chorych i katechumenów, a także konsekruje krzyżmo - olej używany podczas chrztu i bierzmowania. W ten sposób podkreśla się jedność diecezjalnego kościoła. Dziekani odbierają ten olej i następnie przez cały rok używają go do sakramentów - powiedział ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej.

O 19.00 zostanie odprawiona Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której jest bardzo ważny obrzęd: - Ksiądz - na pamiątkę tego, co uczynił Chrystus - zdejmuje ornat i umywa nogi dwunastu mężczyznom. To jest znak, który mówi o tym, jaki jest Pan Bóg. On nas nie chce zmiażdżyć swoją wielkością i doskonałością. On prosi ludzi, by przyjęli zbawienie - dodał ksiądz Parfianowicz.

W czasie liturgii tabernakulum jest puste. Tak będzie do sobotniego wieczoru, do liturgii, podczas której świętuje się zmartwychwstanie Jezusa.

ak/rż

Posłuchaj

ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej