fot. wikimedia
Trwają starania o pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupsku. Zainicjowało je Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna.

Według ich koncepcji miałby on stanąć na Starym Rynku. W Urzędzie Miasta odbyły się kolejne rozmowy na ten temat. - Mamy coraz więcej głosów poparcia dla naszego pomysłu - mówi Marian Boratyński, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna. - Mam już w tej chwili 7, czy 8 pism. 

Tymczasem władze miasta mają swoje koncepcje. Według nich Stary Rynek miałby pozostać przestrzenią bez pomników, nastawianą na wypoczynek. Miasto zaproponowało jednak nowe miejsce u zbiegu ulic Sobieskiego, Szczecińskiej i Piłsudskiego. - Jest tam bardzo ładny skwer, gdzie można byłoby postawić pomnik lub popiersie Piłsudskiego. Mamy głowę marszałka wykonaną przez naszego rzeźbiarza Jana Konarskiego, którą można postawić na jakimś wysokim postumencie i w ten sposób upamiętnilibyśmy Józefa Piłsudskiego - mówi Krystyna Danielecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska.

Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna stara się o pomnik od grudnia 2017 roku. Podobne postumenty są w wielu polskich miastach, np. w Koszalinie i w Kołobrzegu.

RS/ez