fot. Mateusz Sienkiewicz
Przekonują się o tym organizatorzy Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG”. Jej finał wystartował w Słupsku.

10 uczniów szkół średnich z całej Polski bierze udział w dwudniowych zmaganiach. Przed nimi test wiedzy, rozmowa z jury, a w czwartek udział w debacie, która będzie transmitowana za pośrednictwem internetu. -To spore wyzwanie dla uczestników - mówi dr Rafał Kuligowski, pomysłodawca "Gwiezdnego Kręgu":

- Będzie to debata otwarta, pierwszy raz na żywo. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy mają tremę, czy wszystko się uda. Będziemy mówili o tym, czy Komisja Europejska powinna stać na straży Unii Europejskiej i praworządności. Unia Europejska to wielokulturowość, poszanowanie demokratycznego państwa prawa i wiele innych wartości, które reprezentuje, na które się godziliśmy podpisując traktat akcesyjny.
 
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG” to wydarzenie, które cieszy się największym w historii powodzeniem wśród uczestników:

- Niemal trzy tysiące uczestników z całej Polski, 147 szkół uczestniczących w pierwszym etapie. Wydawałoby się, że na temat Unii Europejskiej było już za dużo, nie jest aktualna, a jednak okazuje się, że młodzież nadal interesuje się tym tematem.
 
Zwycięzców olimpiady "Gwiezdny Krąg" poznamy w trakcie piątkowej gali finałowej. Wśród nagród znalazły się: płatny staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz wyjazdy studyjne dla wszystkich finalistów.

ms/ds